مهاجرت از طریق تحصیل به آلمان

مهاجرت از طریق تحصیل به آلمان

جهت مهاجرت از طریق تحصیل یکی از بهترین روش های مهاجرت به کشور آلمان می باشد. آلمان به عنوان کشوری که امکان تحصیل رایگان در دانشگاه ها را در اختیار دانشجویان قرار میدهد، دانشجویان بسیاری خواهان تحصیل در این کشور هستند. حال سوالی پیش می آید که آیا واقعا هیچ هزینه ای برای تحصیل در دانشگاه های این کشور از دانشجویان گرفته نمیشود؟

مهاجرت تحصیلی به آلمان

در اصل هزینه های  تحصیل به دو قسمت تقسیم میشوند:

هزینه های اصلی : پولی که به عنوان شهریه به دانشگاه پرداخت میشود.

هزینه های جانبی : پولی که جهت استفاده از امکانات دانشگاه پرداخت میشود.

از سال 2006 تا 2014 برخی از دانشگاه های آلمان هزینه های اصلی خود را حذف کردند مثل دانشگاه های nordrhein-westfalen، niedersochsen، hessen، hamburg، Bayern و … ولی از سال 2014 به بعد همه ی ایالت های آلمان تصمیم گرفتند تمامی هزینه های اصلی خود را حذف کنند.

در این صورت فقط دانشجویان ملزم به پرداخت هزینه های جانبی تحصیل هستند که آن هم شامل امکاناتی است که دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار میدهد. این هزینه ها شامل: هزینه های آزمایشگاه، هزینه های غذا، هزینه های حمل و نقل دانشجو و  … که این شهریه حدود 200 تا 400 یورو در ترم میشود.

تحصیل در مقطع کارشناسی

این مقطع همانند ایران 4 ساله بوده و برای ورود حداقل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی نیاز است. همچنین قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها الزامی بوده و دانشجو یک سال در کالج های آلمان باید بگذراند و سپس وارد دانشگاه های آلمان شود.

برای ورود به کالج های آلمان مدرک B1  زبان آلمانی مورد نیاز است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان نیز همانند ایران 2 سال است و برای ورود به این مقطع نیاز به مدرک کارشناسی میباشد. مدرک زبان های مورد نیاز در این مقطع زبان انگلیسی آیلتس 6.5 به بالا و تافل 90 و زبان آلمانی B1  و یا B2  است.

تحصیل در مقطع دکترا

این دوره 3 تا 5 سال طول میکشد و اغلب رشته ها به زبان آلمانی ارائه میشود اما تحصیل به زبان انگلیسی هم امکان دارد و نیازمند مدرک زبان آیلتس 7 در زبان انگلیسی و یا B2  زبان آلمانی است.

میگریت جرمنی مرجع تخصصی مهاجرت به  آلمان، با مشاوران حرفه ای شرایط تحصیلی آسان برای دانشجویان متقاضی را فراهم خواهد کرد.

8 مرحله برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

 • پیدا کردن یک برنامه ریزی تحصیلی
 • بررسی کردن انگیزه های و نیازهای تحصیل
 • یادگیری زبان آلمانی
 • برسی شرایط مالی
 • درخواست پذیرش
 • دریافت ویزای دانشجویی
 • یافتن محل اقامت
 • ثبت نام در دانشگاه

 

 • برنامه ی تحصیلی خود را پیدا کنید

قبل از اقدام به هرکاری برای مهاجرت تحصیلی به آلمان، تحقیق و بررسی  3 ماهه از قبل داشته باشید، پیدا کردن دانشگاه و انتخاب بک برنامه ی تحصیلی مناسب اولین قدم برای این کار است.

بررسی دانشگاه ها، کار سختی نیست چرا که بسیاری از دانشگاه های آلمان دارای سایت و اطلاعاتی کامل در رابطه با نحوه ی تحصیل در آن دانشگاه را دارند و علاوه بر آن تمامی دانشگاه های آلمان به دلیل کیفیت بالای تحصیل در جهان شناخته شده هستند.

 • همه ی نیازها و شرایط را در نظر بگیرید

اکنون که تصمیم گرفته اید که در کدام شهر و به کدام دانشگاه بروید، همه ی شرایط تحصیلی اعم از شرایط دانشگاه، زمان بندی دانشگاه، نحوه ی ورود، مدارک مورد نیاز و زبان های مورد قبول دانشگاه را در نظر بگیرید.

 • یادگیری زبان

قبل از برنامه ریزی از 6 ماه قبل شروع به یادگیری زبان انگلیسی و آلمانی کنید. موفقیت شما در دانشگاه ها بسیار وابسته به مهارت های شما در زبان آلمانی است. حتی اگر مدارک شما به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد و در دانشگاه ها به زبان انگلیسی تحصیل نمایید، یادگیری زبان آلمانی کمک بیشتری به آموزش، روابط اجتماعی و زندگی در آلمان میکند.

 • منابع مالی خود را بسنجید

گام بعدی برای مهاجرت تحصیلی به آلمان این است که مطمئن شوید که برای تحصیل و زندگی در آلمان، شرایط مالی لازم را دارید یا خیر.

یک دانشجوی بین الملی در آلمان باید حداقل 8,640 یورو برای اولین سال از تحصیلش در آلمان داشته باشد که در یکی از حساب های بانکی آلمان ریخته میشود.

 • درخواست پذیرش

پس از بررسی کامل شرایط و مدارک خود میتوانید، مدارک خود را به دانشگاه مورد نظر ارسال نمایید.

در برخی دانشگاه ها درخواست به صورت آنلاین با پلت فرم نرم افزاری دانشگاهی UniAssist و در برخی به صورت پستی انجام میشود. پس از ارسال مدارک باید منتظر نامه ی پذیرش باشید.

 • دریافت ویزای دانشجویی آلمان

اگر شما از یک کشور غیر از اتحادیه اروپا و خارج از EEA متقاضی تحصیل در آلمان باشید باید ویزای دانشجویی آلمان را دریافت کنید.

 • یافتن محل اقامت

اکنون که شما رسما دانشجوی پذیرفته شده ی آلمان شدید و ویزای دانشجویی خود را دریافت کردید، باید به فکر اقامت باشید که دو هفته قبل از سفر به آلمان تحقیقات خود را شروع نمایید.

 • ثبت نام در دانشگاه

مرحله ی نهایی جهت مهاجرت تحصیلی به آلمان ثبت نام در دانشگاه است که مدارک زیر برای ارائه به دانشگاه الزامی است:

گذرنامه معتبر

عکس گذرنامه

اجازه ی اقامت

فرم درخواست کامل و امضا شده

مدارک تحصیلی

نامه پذیرش

مدرک بیمه

دریافت هزینه های جانبی

که در آخر کارت دانشجویی برای اجازه ی حضور در کلاس ها و بهره مندی از امکانات دانشگاه دریافت خواهید کرد.

 

  میگریت جرمنی با توجه به نیازهای روزشمار همه متقاضیان و علاقه مندان به کار و زندگی، تحصیل، تجارت و اقامت در خارج از کشور و به ویژه اروپا و از جمله آلمان بر آن شده است تا با توجه به قوانین مختلف و راهکارهای گوناگون در این زمینه بعنوان مشاور و مجری این امر در کنار همه هموطنان گرامی بوده و از هیچ کوشش و تلاشی در این زمینه دریغ ننماید.

  آدرس

  ایران-تهران / آلمان-کلن

  تلفن

  تلفن های ایران-تهران:
  09195543314 (مشاوره تحصیلی)
  09195543314 (مشاوره اقامت و ثبت شرکت)
  09195543314 (مشاوره تجاری و بازرگانی)

  ساعت تماس : 10 صبح تا 16 بعد از ظهر

  تلفن های آلمان-کلن:

  ایمیل

  info@migrategermany.com